خلاصه سفرنامه ترکیه

به نام آفریدگار کیهان
دوستان و سروران گرامی، سلام
از اینکه چند ماهی به دلیل گرفتاری های شخصی و مسافرت های پراکنده ارتباط اینترنتی ام با شما قطع بود از شما پوزش می خواهم. اکنون فرصتی پیش آمد تا این طلسم شکسته شود و ضمن معرفی وب سایت رسمی ام به شما، آنچه در سفر یک ماهه اخیرم بر من گذشت را برای شما شرح دهم.

 

در میانه تابستان 1390 تصمیم گرفتم تا یکی از آرزوهایم را عملی کنم. دوچرخه سواری به دور ترکیه موضوعی بود که چند گاهی به آن فکر میکردم و در مرداد ماه سرانجام عزم خود را جزم نموده و این سفر را آغاز کردم. چرخ دوچرخه میلیون ها دور چرخید و من در مدت یک ماه در این سرزمین زیبا تجارب زیادی به دست آوردم. پس از مطالعه و کسب اطلاعات لازم پیرامون این سفر، به این نتیجه رسیدم که دوچرخه ام را در اتوبوس گذاشته و تهران را به مقصد استانبول ترک کنم و دوچرخه سواری را از استانبول در شمال غرب ترکیه آغاز کنم. شاید تعجب کنید اگر بدانید که من پیش از این سفر تنها تجربه یک سفر بین شهری با دوچرخه را داشتم که در تابستان 90 به مقصد باغبهادران در 70 کیلومتری غرب اصفهان بود!


جزیره بزرگ (بویوک آدا) در جنوب استانبول


نمایی از جزیره بزرگ

در اینجا خلاصه ای از آنچه در این سفر بر من گذشت را می خوانید. شاید گزارش مشروح آن برای برخی از شما خسته کننده و طولانی باشد. با این وجود اگر مایل به خواندن گزارش مشروح هستید لطفا اینجا را کیلیک کنید.مسیر حرکت مطابق نقشه بالا می باشد. همانطور که ملاحظه می فرمایید بخش قابل توجهی از مسافت بین شهر ها با اتوبوس پیموده شده است، زیرا کیفیت آسفالت در بسیاری از نقاط ترکیه پایین است و حتی شمار زیادی از جاده های اصلی آن آسفالت کامل نمی باشد و برای عبور از آن لازم است از جاده خاکی بگذریم. با این حال دوچرخه وسیله بسیار خوبی برای پیمودن مسافت های درون شهری و فرار کردن از دست راننده های تاکسی بود و در مجموع در مدت این یک ماه در حدود هزار کیلومتر در ترکیه رکاب زدم.


محوطه باستانی افسوس در غرب ترکیه

این سفر یکی از بهترین تجربیات من در زمینه ی گردشگری بود. پیش از آغاز سفر حدود یک ماه مشغول جمع آوری اطلاعات، نظر خواهی، مشورت و تبادل نظر حضوری و اینترنتی  با دوستان و گردشگران داخلی و خارجی و ساکنان شهر های مختلف ترکیه بودم و در نهایت توانستم از اطلاعات به دست آمده به خوبی استفاده کنم و برنامه ریزی نسبتا دقیق و مناسبی برای این سفر داشته باشم.


ناحیه کاپادوکیا در مرکز ترکیه

ترکیه سرزمینی ثروتمند، سرشار از منابع طبیعی، خاک حاصلخیز، آب فراوان و ... است و هرگوشه اش دریچه ایست به سوی بهشتی زیبا و طبیعت بی نظیر. در سال های اخیر این کشور از نظر سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی رشد قابل توجهی کرده است.


منطقه توریستی پاموکله، از قطب های گردشگری ترکیه

ترکها مردمانی بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند که با ما ایرانی ها نزدیکی فرهنگی زیادی دارند؛ لا اقل برای من سنگ تمام گذاشتند؛ طوری که  پس از سفر یک ماهه در این سرزمین مجموعه ای از دوستان بسیار خوب و مهربان به جمع دوستان من افزوده شده اند.همراه با دوچرخه سواران سوئیسی


همراه با میزبان فرانسوی ام در بورسا


مزار مولانا در قونیه  
CURRENT MOON