ِیکشنبه بازار مادرید

در اسپانیا نیز مانند سایر کشورهای اروپایی یکشنبه روز آخر هفته است و فرصتی برای استراحت و تجدید قوا و آماده شدن برای هفته آینده. به همین دلیل اصولا خیابانها خلوت تر و محلات آرامتر به نظر می آید. خیلی از فروشگاه ها هم بسته اند.
در مادرید محله ای هست که روزهای یکشنبه این سکوت را میشکند و جمعیت زیادی را به سوی خود میکشاند. یکشنبه بازار مادرید با نام رسترو (Rastro)که در محله ای نه چندان دور از مرکز شهر محلی برای عرضه و تهیه کالاست؛ از جان مرغ تا شیر آدمیزاد!
در این بازار که در معابر شهری برپا میشود، فروشندگان اجناس خود را در غرفه هایی با سازه موقت عرضه می کنند. طول بازار حدود 4 کیلومتر است و اجناس عموما با قیمت مناسب و بعضا دست دوم به فروش می رسند.
تاریخچه این بازار به اواخر قرن 15 و اوایل قرن 16 میلادی بازمیگردد. زمانی که فروشندگان لباسهای دست دوم در این محل اجناس خود را به فروش می گذاشتند.
هم اکنون پس از گذشت چند قرن هنوز یکشنبه بازار مادرید زنده و پابرجاست و از صبح تا بعد از ظهر مملو از جمعیت. این مجموع به عنوان میراث فرهنگی مادرید به ثبت رسیده و جالب این که این بازار موقت یک وبسایت رسمی دارد و اطلاعات مفصلی در مورد بازار در این تارنما به روز رسانی شده است.
 در یکی از این یکشنبه ها، در هوایی بارانی، سری زدم به بازار تا حال و هوای آن را ببینم. در بازار سوژه های جالبی برای عکاسی بود؛ چون دوربین نداشتم، سعی کردم با موبایل گزارش تصویری مختصری از این بازار تهیه کنم. امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد.

محمد سلطان الکتابی
زمستان 1394- اسپانیا

 
  
CURRENT MOON